המייסדים

המייסדים

מר בוב אשר ז"ל

מר אשר נולד בשיקגו שם גם למד, התחתן והקים משפחה ועסקים. לרעייתו, מרי ג'יין ז"ל ולו, שלושה ילדים ושישה עשר נכדים המתגוררים ברובם בסביבת שיקגו.
בשנת 1987 ייסד בוב אשר יחד עם איש החינוך הישראלי, רפי עמרם ז"ל, אתו כבר שיתף פעולה בהקמת מחנות מתא"ן (מפעל תרבות ואמנות לנוער), את העמותה למצוינות בחינוך, כיום "המרכז הישראלי למצוינות בחינוך". מטרתה הראשונה והעיקרית של העמותה הייתה הקמה וביסוס מעמד התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות ובהמשך גם להקמת וביסוסו של המכון למצוינות בהוראה. 
בין השנים 1984-1988, שימש מר אשר כנשיא אייפא"ק וכיום משמש כנשיא כבוד של הארגון וחבר האסיפה הכללית. כמו כן, שימש כיו"ר המועצה האמריקאית למען מכון וייצמן. מר אשר הנו חבר כבוד במועצת של מכון וושינגטון למדיניות במזרח הקרוב, ארגון שעוסק בענייני המזרח התיכון.
מר אשר קיבל תואר דוקטור לשם כבוד ממכון וייצמן והוא חבר במועצת המנהלים הבינלאומית של המכון. במשך שנים ארוכות שימש יו"ר פדרציית יהודי שיקגו. במהלך השנים השתתף במועצות מנהלים של ארגונים לאומיים שונים בארה"ב.  מר רוברט אשר (בוב) הקדיש את רוב זמנו לתרומה לקהילה.

מר בוב אשר נפטר בינואר 2023.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

גב' מרי ג'יין אשר ז"ל

גב' מרי ג'יין (אברמס) אשר בוגרת אוניברסיטת נורת'ווסטרן, בית הספר למוזיקה, נישאה לרוברט אשר בשנת 1952. מרי ג'יין הכניסה תוכניות מוסיקה אינסטרומנטלית לבתי הספר בישראל. התוכנית בהובלתה, שהחלה בעכו, התפשטה ליותר מ-500 בתי ספר יסודיים ברחבי ישראל. הזוג אשר יחד עם רפי עמרם ז''ל, הקימו את מתאן (מפעל תרבות ואמנות לנוער) - תוכנית לצעירים ישראלים מוכשרים באומנויות הבמה ושם הם הגו את הרעיון שהתפתח ל - IASA - המרכז הישראלי למצוינות בחינוך.

גב' מרי ג'יין אשר נפטרה בפברואר 2022.
תהא נשמתה צרורה בצרור החיים.

מר רפי עמרם ז"ל

איש חינוך ישראלי, נולד בווזאן שבמרוקו, בשנת 1946. רפי היה הבן הצעיר במשפחה בת שמונה ילדים. בגיל עשר עלה עם משפחתו לישראל והתגורר תחילה במעברה בחצור הגלילית ולאחר מכן בעכו. מגיל צעיר התבלט רפי כילד חריף, סקרן ובעל מוטיבציה גבוהה. בשנת 1980 הקים עם מרי ג’יין ובוב אשר את מחנות מתא”ן (מפעל תרבות ואמנות לנוער). בשנת 1987 הקים עם הזוג אשר את העמותה למצוינות בחינוך, כיום “המרכז הישראלי למצוינות בחינוך”. פעולתו המרכזית במסגרת העמותה הייתה הקמת התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות בירושלים. רפי עמרם שימש כמנכ”ל העמותה ובמשך תקופה מסוימת אף ניהל את ביה”ס.

רפי עמרם נפטר בשנת 1997, בגיל 51, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן.
תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.